Elektra V4 Otel Programı       535 438 41 86     info@artibil.com.tr
  Sistem   Rezervasyon   Resepsiyon   ÖnKasa   Kat Hizmetleri   Misafir İlişkileri   Banket   Arkabüro   Raporlar                                                                                                                                                                  
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Muğla Üniversitesi'ne bağlı Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksek Okulunda  ELEKTRA Ders Olarak gösterilmeye Başlandı.

Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksek Okulu bilgisayar otomasyonu konusunda Elektra okuyor.
 

01.01.2008 de uygulamaya geçecek KDV uygulaması

"3- 2007/12143 sayılı Kararnamenin 7 nci maddesiyle II sayılı listenin B bölümüne eklenen 24 üncü sıra ile, otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetlerinde uygulanan KDV oranı %8 olarak belirlenmiştir. Bu düzenleme 01/01/2008 tarihinde yürürlüğe girecektir.
Geceleme hizmeti bu işletmelerde oda veya yer tahsis etmek suretiyle verilen, tesiste günlük yatma-barınma-kalma hizmetidir. Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinin dışında ayrıca yemek, eğlence, spor, ütü, kuru temizleme gibi hizmetler de verilebilmektedir. Kararnamede yapılan düzenleme ile bu tür hizmetler Kararnamenin 7 nci maddesiyle eklenen 24 üncü sırası kapsamı dışında tutulmuştur. Konaklama tesisinde verilen bu hizmetlerden geceleme hizmeti satın almaksızın yararlanılması halinde bu hizmetler ayrıca tabi oldukları oranda vergilendirilecektir. Bunun yanı sıra geceleme hizmeti satın alanlara verilen bu hizmetlerin, konaklama tesisleri tarafından ayrıca faturalandırılması ya da geceleme hizmetine ilişkin faturada geceleme bedelinin dışında ayrıca gösterilmesi halinde de indirimli KDV oranı uygulanmayacaktır.
Ancak geceleme hizmeti dışında olup mutat olarak geceleme hizmeti kapsamında sunulan hizmetlerin, geceleme bedeli içinde belirlenmesi ve bu şekilde geceleme-konaklama bedeli olarak tek bir bedel alınarak sunulması ve fatura edilmesi halinde geceleme hizmeti ile birlikte bu hizmetler de geceleme bedeli kapsamında % 8 oranında KDV'ye tabi olacaktır.
Bu şekilde sunulan hizmet kapsamında yer alan alkollü içeceklere ait yüklenilen KDV tutarları, konaklama tesisleri tarafından hesaplanan KDV tutarlarından indirilemeyecektir. Örneğin konaklama tesisleri tarafından verilen ve her şey dahil sistem olarak bilinen konaklama hizmet türünde, tek bir fatura düzenlenmekte ve bu bedel içerisinde müşteri konaklama tesisinde verilen hizmetlerin tamamından ya da pek çoğundan oda fiyatı kapsamında mutat olarak yararlanabilmektedir. Böyle bir durumda, müşteriye verilen hizmete uygulanan KDV oranı % 8 olacak, ancak bu hizmetlere isabet eden alkollü içeceklere ilişkin yüklenilen KDV tutarları konaklama tesisleri tarafından indirim konusu yapılamayacaktır. Alkollü içecekler, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ek (III) sayılı listenin kolalı gazozlar hariç olmak üzere (A) cetvelinde yer alan içecekleri ifade etmektedir."

Bu açıklama T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARINA İLİŞKİN SİRKÜLER TASLAĞI'ndan alınmıştır.

Bu yeni düzenlemeler kapsamında sektörde en yaygın kullanılan otel otomasyon sistemi olan Elektra Otel Programı yapısındaki değişiklikleri tamamlamış ve aşağıdaki yenilikleri kullanıcılarıan ücretsiz olarak sağlamıştır :
1-1.1.2008 tarihinden itibaren oteldeki tüm geceleme hizmetlerini %8 diğer tüm ürün ve hizmetleri yasada belirlenen %8 veya %18 üzerinden KDV ayıracak şekilde gelir kaydedilmesi ve faturalandırılması
2-Faturada ayrı KDV oranlarına ait matrah ve tutarların birlikte gösterilmesi için gerekli fatura çıktılarının dizaynı
Bu aşamada kullanıcılarımıza özellikle şunu belirtmek isteriz :
Günlük gelir tahakkuku ile departman gelirlerini tahakkuk ettiren oteller 31.12.2007 tarihinde odaları çıkmamış dahi olsa konaklama bedelini fatura etmek zorundadırlar. Aksi takdirde 01.01.2008 den sonra konaklama bedellerini %8 olarak fatura edeceklerdir ve daha önce ayırdıkları %18 KDV bedelini faturada gösterememiş olacaklardır.

Gazetenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilinir :
http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2007/05/20070530-5.htm
 

Muğla Üniversitesi Otelcilik ve Turizm Bölümünde ELEKTRA Ders Olarak Gösterilmeye Başlandı.

Muğla Üniversitesi bilgisayar otomasyonu konusunda Elektra okuyor.
 

 Elektra Online Rezervasyon Modülü Daha Çok Kazandırıyor.

Otel programı ile entegre çalışan rezervasyon sistemi doluluğu proğramdan alıyor ve rezervasyonu tekrar programa kaydediyor. Ödemeyi kredi kartından otelinizin banka hesabına otomatik aktararak sizi aracılardan ve gecikmelerden koruyor ; daha çok kazandıryor.
ELEKTRA ONLINE REZERVASYON SİSTEMİ ÖZELLİKLERİ: Yapılacak olan online rezervasyon sisteminde ileriye dönük doluluk durumunu aynı ekranda görebilir
Promosyonlu fiyatlardan faydalanabilir
Tatiller ve haftasonlarındaki fiyat değişimlerini görebilir Giriş günü olmayan (Önceki günlerden girilmesi gereken ) günleri belirleyebilir. Oda tipi , yatak tipi ve benzeri özellikleri rezervasyon esnasında seçebilir; fiyat farklarını hesaplatabilir. Online kredi kartı ile ödeme yapabilir İstenirse kredi kartına blokaj konarak opsiyonlu bilet alabilir. Banka kredi kartı anlaşmasına uygun olarak kredi kartına taksitli satış yapılabilir. SMS ve mail ile rezervasyon konfirmasyonu alabilir. Sistem doluluk durumunu direk otele bağlanarak alır. Ardından bankaya bağlanır. Banka otorizasyonu sonrasında tamamlanan rezervasyonu ise aynı anda oteldeki Elektra Otel Otomasyonuna gönderir. Online rezervasyon sisteminin hazırlanması ve entegrasyonu sözleşmeden sonra 15 gün sürecektir. Banka online bağlantı masrafları kullanıcıya aittir…

Elektra Otelcilik Sektöründeki Yeni Mali Düzenlemeleri İçin Hazır.

Bir departmanda birden fazla KDV oranı kullanılması ile ilgili mali yasal düzenlemer için Elektra şimdiden hazır.

Otellerde Barkodlu Stok Sayımı Dönemi Başladı

Elektra Barkodlu Stok Sayım Sistemi

• Elektra barkodlu stok sayım sistemi sayesinde ay sonu stok sayımlarınızı her depoda yerinde online olarak yapabilir ve sayımlarınızı Elektra cost analizine vakit geçirmeden ve hatasız olarak aktarabilirsiniz.
• Sipariş sistemi için kullandığımız el bilgisayarlarına takılacak olan barkod okuyucu ile barkodklu ürünler kutularının üzerinden okutularak diğer barkodsuz olanlar içinse sistem tarafınfdan üretilen barkodlar kullanılarak sayım yapılabilecektir.
• Barkodu olmayanlar için kod ve addan kolay ve hızlı ulaşım sağlanacaktır.
• Barkod okutulduğunda gelen kart üzerinde stoğun o ayki toplam hareketleri ve olması gereken stok bakiyesi görülecek böylece stok sayımı yaparken kullanıcı hata yapmamaya yönlendirilecektir.
• Ayrıca stok sayımı yapılırken unutulan ve bakiyesi olması gereken ürünler hatırlatılacak ve sayılmadan atlanması önlenecektir.
• Elektra barkodlu stok sayım sistemi sizin ihitiyaçlarınız doğrultusunda ve sizin elinizdeki cihazlara uygun olarak yazılacak olup size min miktarda donanım yatırımı sağlıyacaktır.
 

Elektra Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Ders Kitaplarına Girdi

Türkiye deki 72 Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi artık bilgisayar otomasyonu konusunda Elektra okuyor.
Okul müdürü Alaattin Sarı ve Kerem Özdemir katkıları ile hazırlanmış ve M.E.B. dan kabul görmüş bu kitap otel ve önbüro yönetimi konusunda Elektra ekranları ve terminolojisi ile öğrencilere otomasyon sistemini anlatıyor.
Geçen sene Avrupa Birliği Projesi kapsamında MEB bakanlığı kendsine bağlı meslek okullarına uygulamalı eğitim için Elektra almıştı.
1500 e yakın özel ve kamu konaklama tesisinde kullanılan Elektra Türkiye deki en yaygın otel sistemi. Son yıllarda açılan tesislerin çoğu Elektra'yı tercih ederken şu ana kadar 52000 kişi bu otomasyon sisteminin eğitimini alış bulunmakta.

Ders kitabına örnek sistem olarak Elektra yı seçtiklerinden dolayı değerli öğretmenlerimize teşekkür ederiz.
Aşağıdaki linkten kitaba ait pdf dosyasını indirip siz de kitabın bir elektronik kopyasına sahip olabilirsiniz...

Grand Paşa Marmaris Elektra'ya geçti

280 odaya sahip olan tesiste Elektra'nın Ön Büro, Santral, Stok, Muhasebe,Personel Modülleri kullanılıyor....